odhady, znalectví

Mohu si nechat ohodnotit housle online?

Ano, u nás to možné je. Podrobný návod, jak postupovat, naleznete zde: http://www.stradivari.cz/odhady-housli/ 

Kdo je oprávněn ohodnotit housle?

Hudební nástroj Vám může ohodnotit kdokoli, kdo se v nástrojích vyzná. Rozdíl je v tom, jakou záruku máte, že je jeho posouzení správné. Letitá praxe ani výuční list v oboru z nikoho znalce neudělají - znalectví je obor, kterému je potřeba se věnovat. Zůstává rozum stát nad tím, kdo všechno může být dnes soudním znalcem. Je záhadou, kdo kompetenci těchto soudních znalců posuzuje. Soudci, kteří je jmenují?

Nedejte na ústní posudky a chtějte je písemně. 

Vyhledejte si několik znalců, zjistěte si o nich, co mají jako profesionálové za sebou, a vyberte z nich důvěryhodného. Dopředu mu zavolejte a zeptejte se, kolik vás písemný posudek bude stát.  

Máte-li pocit, že vlastníte něco vzácnějšího, nechte si posudek vystavit u více znalců. Budou-li se výrazně lišit, požadujte vysvětlení, eventuelně žádejte peníze za posudek zpět. 

Nejste-li s odhady či s postupem znalců spokojeni, obraťte se na jejich profesní sdružení. 

Vystavení nepravdivého posudku a křivá výpověď jsou trestnými činy. 

Našli jsme na půdě housle. Jak s nimi nejlépe naložit?

Nejprve je očistěte od prachu a pavučin, potom můžete zkusit zjistit, co jste vlastně nalezli. Jednoduchou cestou k odhalení původu a přibližné hodnoty nástroje je náš online odhad. Odpověď obdržíte zpravidla do tří pracovních dnů.

Poté se můžete rozhodnout, zda dědictví prodáte a postavíte za něj vilu, nebo si housle pověsíte na zeď jako hezkou památku na předky, případně je necháte opravit a bude na ně někdo rád hrát.