úvod > články > články > podvodníci na aukru…

podvodníci na aukru…

podvodníci na aukru…

… ale jistě i jinde. V posledních letech se v našem atelieru stále častěji objevují k odbornému posouzení nástroje, jež nesou stopy manipulace s jejich původem a stářím.

Vesměs se jedná o housle, violy a violoncella původem z čínských manufaktur, do nichž kdosi vlepuje falešné etikety českých i zahraničních houslařů, nejčastěji z období let československé první republiky. Takto upravené nástroje se někdy tváří, jako by šlo o nálezy z půdy, jsou bez strun, kobylky a dalšího příslušenství, jen jsou do hlavice nastrkány staré či nové kolíky - nepřipasované a nefunkční. Odborník ale na první pohled pozná, že tyto nástroje nikdy používány nebyly. Důvod, proč se prodávají nehotové, je, že se takto nedodělané dají pořídit velmi levně a padělatel s nimi nemá téměř žádné náklady.

Jiné jsou nabízeny v kompletním stavu v laku napodobujícím staré housle, violy a violoncella. Zájemce je klamán popisem, že se jedná o mistrovský nástroj (viz níže), a zároveň je pod tlakem, protože na rozhodnutí má jen 3 dny! Při detailním prozkoumání se ukáže, že viněta vlepená dovnitř nástroje je pouze jednoduchou fotokopií přibarvenou vodovkami s dopsaným falešným datem, ale nesoucí jméno ceněného autora - některého mistra houslaře. Kromě falešných vinět se objevují rovněž falešné vypalovací značky uvnitř nástrojů. Vypálení značky již vyžaduje určitou zkušenost a vybavení k rozebrání nástroje, a je tedy pravděpodobné, že se na těchto praktikách podílejí nečestní hudební nástrojaři.

Takovou „výhodnou“ koupí lze prodělat tisíce, ale i desetitisíce korun.

Poté, co se od nás noví majitelé falešných nástrojů dozvědí pravdu, žádají nás někdy o pomoc se zprostředkováním prodeje jejich nového nástroje, a tedy získáním alespoň části vynaložených prostředků zpět. Přestože chápeme jejich nelehkou situaci, jejich žádosti o zprostředkování prodeje odmítáme - tyto falsifikáty se na stránkách atelieru stradivari.cz nikdy prodávat nebudou!

Proto si dejte pozor, prohlédněte si přiložené obrázky, nenechte se manipulovat. Koupě drahých nástrojů, jejichž původ a hodnotu si nemůžete ověřit, vyžaduje velkou míru důvěry k prodejci, a ne každý si ji zaslouží.

Pan Maurer by ještě dodal: „Nejezte blbě!“

 

Váš

Ivan Švýcarský

mistr houslař