úvod > články > články > 2. hudební salón

2. hudební salón

2. hudební salón

23. ledna 2015 se v Galerii KusKovu a ateliéru Stradivari.cz konal 2. hudební salón s podtitulem Karel Votipka a Večer francouzské hudby.

Karel Votipka

Téměř "do roka a do dňa" po 1. hudebním salónu jsme nabrali sil k zorganizování dalšího. Vánoční termín jsme bohužel nestihli, a tak jsme si 2. salón pracovně nazvali "novoroční". Zájem o něj byl veliký, a tak se s konečným počtem čtyřiceti účastníků stal zatěžkávací zkouškou ateliéru.  

Entrée v Galerii Kuskovu bylo nesmírně zajímavé - ředitelka galerie Ivana Špičáková představila předního českého výtvarníka - šperkaře, mistra Karla Votipku, který navázal vášnivou přednáškou o své aktuální tvorbě z buližníku, jež vyvolala živou diskuzi. Přítomné dámy se rozdělily na ty, které Votipkovy šperky přišly předvést, a na ty, které po nich začaly toužit. Karel Votipka ovšem ve své tvorbě nezanedbává ani pány - ti odvážní si troufnou na jeho brož či prsten, my ostatní se můžeme blýsknout alespoň autorskými manžetovými knoflíky. Na výraznou osobnost Karla Votipky ani na jeho vyleštěné buližníkové trubky nikdo z přítomných jistě dlouho nezapomene. 

Milada Gajdová a Elena BubenokPo bohatém zážitku z výtvarného umění nás ve 4. patře v ateliéru Stradivari.cz čekal zážitek hudební, a to v podání dvou špičkových hudebnic - violoncellistky Milady Gajdové a klavíristky Eleny Bubenok, které připravily francouzský program. Zazněly skladby Marina Maraise, Césara Francka,Gabriela Fauré a Bohuslava Martinů. Úžasný, energický přednes plný emocí, doslova na dosah posluchačů - takový byl další hauskoncert, přesně jak jsem o něm vždycky snil. Publikum si nadšeným potleskem vyskandovalo přídavek, lyrickou Labuť Cammilla Saint-Saënsa.

Dominique Collin a Ivan ŠvýcarskýPo skončení dlouhého aplausu nás pozdravil pravý Francouz, pan Dominique Collin, který nám osobně vybral vína, a mimo jiné prozradil, že "fils" z názvu firmy Chez Père Greg et Fils, je teprve čtyřletý, ale je součástí dlouhodobé strategie firmy. Bez francouzského vína by to totiž nebyl pravý francouzský večer, stejně jako bez ostatních delikates - regionálních francouzských sýrů od firmy Fransýr, quiche Ivany Špičákové a nakládaných oliv a záhadných houbiček mistra Votipky.

Nad lahůdkami a sklenkami vína měli hosté i umělci konečně možnost si popovídat. Milada s Elenou sklidily komplimenty a z bezprostředního kontaktu s publikem byly nadšeny. Jejich blízkost potěšila i mistra Karla Votipku:

"Díval jsem se na ně jako na svatej obrázek."

  Ivan Švýcarský

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nous remercions


Fransýr

Pan Gaël Dandelot nám vybral a vlastnoručně nakrájel sýry, dle svých slov "optimální kondice a zralosti". Do jeho voňavého obchodu, který sídlí v pražské pasáži Lucerna, se brzy rád vrátím.

 

 

Chez Greg Pere et Fils

Pan Dominique Collin ze společnosti, která dováží vína i jiné dobroty z celé Francie, se koncertu zúčastnil, představil vlastní výběr vín a s vášní o nich s hosty mluvil jak francouzsky tak bezchybnou češtinou. Compliments, monsieur!

 

Za fotodokumentaci děkuji pánům Michalu Fialovi a Radovanu Špičákovi.