kauza Diag Human

Ministerstvo kultury pozastavilo v roce 2012 vývoz hudebních nástrojů v majetku státu do zahraničí, aby nedošlo k jejich exekuci kvůli sporu firmy Diag Human a ČR. 

Tento krok má přímý dopad na hudebníky, kteří mají zapůjčeny nástroje ze Státní sbírky hudebních nástrojů, neboť se zapůjčené nástroje nesmějí vyvážet za hranice ČR, což téměř znemožňuje jejich používání pro koncertní účely. Hrát na zapůjčený nástroj pouze doma a v zahraničí hrát na jiný je pro hudebníky pochopitelně přinejmenším nepohodlné. Mimo jiné se to týká houslí od Antonia Stradivariho "ex Libon" z roku 1729, na které dříve hráli Josef Suk, Jiří Novák, Václav Hudeček a nyní jsou zapůjčeny Janu Talichovi. 

Definitivního soudního vítězství ČR ve sporu s Diag Human již dosáhla v Rakousku, Švýcarsku a Francii. Nezbývá než doufat, že tento spor bude brzy ukončen i v dalších státech a zákaz vývozu bude zrušen, neb Inter arma silent Musae. 

Zdroj: http://www.lidovky.cz/francie-rozhodla-ve-prospech-ceska-v-kauze-diag-human-pcb-/zpravy-domov.aspx?c=A140306_164011_ln_domov_sk

Josef Suk

Jiří NovákVáclav Hudeček

Jan Talich